Catholic school grid fans have 121 games on tap


The temperature is hovering in the high 90s. It rains nearly every day, driving American Legion baseball officials into a tizzy trying to move on with their tournament schedule.

What does that tell you? That the 2016 high school football season is just around the corner.
 
And Catholic school prep followers will have their choice of 121 jamboree and regular-season games from which to choose.
 
As players get ready for pre-season photo day before hitting the steamy practice fields, the Clarion Herald kicks the season off with the 11-week schedule. Action begins on the final weekend of August with the traditional jamborees and ends on Nov. 4.

JAMBOREE WEEKEND

All game times are 7 p.m. unless otherwise noted. Times subject to change.

Friday, Aug. 26
Abp. Shaw vs. Abp. Hannan at Chalmette, 6 p.m.
Holy Cross vs. Vandebilt Cath. at Nicholls State, 6 p.m.
Abp. Rummel vs. St. Paul’s at St. Paul’s, 6:30 p.m.
St. Thomas Aquinas at St. Charles Catholic, 6:30 p.m.
Jesuit at Hahnville
De La Salle at Slidell
Brother Martin vs. E.D. White at Nicholls State, 7:45 p.m.
Pope John Paul II at Newman, time and opponent pending.

Saturday, Aug. 27
St. Augustine vs. Lake Area at Gormley, 7:30 p.m.

REGULAR SEASON
(D) – Denotes district game

Thursday, Sept. 1
Jesuit vs. Warren Easton at Gormley

Friday, Sept. 2
University Lab vs. Abp. Rummel at Yenni
Plaquemine vs. Bro. Martin at Gormley
Edna Karr at St. Paul’s
Thibodaux at St. Charles Catholic
Dunham at Abp. Hannan
Haynes at Pope John Paul II
Holy Cross at Mandeville
Abp. Shaw at East St. John
De La Salle at Gulfport

Saturday, Sept. 3
St. Augustine vs. McDonogh 35 at Gormley

Friday, Sept. 9
Jesuit at St. Paul’s
St. Stanislaus (MS) vs. Bro. Martin at Gormley
Hammond vs. Holy Cross at Pan American
Thomas Jefferson at St. Charles Catholic
S. Plaquemines at Pope John Paul II
Abp. Rummel at Covington
St. Augustine at Scotlandville
Abp. Shaw at Teurlings Cath.
De La Salle at Hancock County (MS)
Abp. Hannan at Covenant Christian

Thursday, Sept. 15
Bro. Martin vs. Edna Karr at Gormley

Friday, Sept. 16
Holy Cross at Chalmette
Edna Karr vs. Bro. Martin at Gormley
Escambia (FL) vs. Jesuit at Gormley
Union Parish vs. De La Salle at Pan American
St. Augustine vs. Landry-Walker at Behrman, 5 p.m.
Abp. Shaw vs. West Jefferson at Memtsas
St. Paul’s at Denham Springs
Pope John Paul II at Newman
Abp. Hannan at St. Martin’s
St. Charles Catholic at Vandebilt Catholic

Saturday, Sept. 17
Wayne County (MS) vs. Abp. Rummel at Yenni, 2 p.m.

Friday, Sept. 23
St. Augustine vs. Jesuit at Gormley (D)
Bro. Martin vs. John Curtis at Zephyr (D)
Springfield at Pope John Paul II (D)
St. Thomas Aquinas at Abp. Hannan (D)
St. Paul’s at Northshore (D)
De La Salle at Lusher (D)
St. Charles Cath. at Central

Saturday, Sept. 24
Abp. Shaw vs. Holy Cross at Gormley (D)
Abp. Rummel (bye)

Friday, Sept. 30
Holy Cross vs. Jesuit at Gormley, 7:15 p.m. (D)
Hammond at St. Paul’s (D)
McMain vs. De La Salle at Pan American (D)
East Ascension at St. Charles Catholic
Abp. Hannan at St. Helena Central (D)
Pope John Paul II at Country Day, 4 p.m. (D)

Saturday, Oct. 1
Abp. Rummel vs. Abp. Shaw at Memtsas (D)
St. Augustine vs. Bro. Martin at Gormley (D)

Thursday, Oct. 6
John Curtis vs. Jesuit at Gormley (D)
De La Salle vs. KIPP Renaissance at Pan American (D)
Northlake Christian at Pope John Paul II (D)

Friday, Oct. 7
Abp. Rummel vs. Holy Cross at Zephyr (D)
Sophie Wright at St. Charles Catholic (D)
St. Paul’s at Covington (D)
Bro. Martin at Sulphur
Abp. Hannan at Pine (D)

Saturday, Oct. 8
St. Augustine vs. Abp. Shaw (Homecoming) at Memtsas, 2 p.m. (D)
Thursday, Oct. 13
De La Salle vs. Clark at Pan American (D)

Friday, Oct. 14
Brother Martin vs. Holy Cross (Homecoming) at Zephyr (D)
Ponchatoula at St. Paul’s (D)
Abp. Shaw at Belle Chasse
Northlake Christian at Abp. Hannan (D)
St. Charles Catholic at Newman (D)
Pope John Paul II at St. Thomas Aquinas (D)

Saturday, Oct. 15
Jesuit vs. Abp. Rummel (Homecoming) at Yenni (D)
St. Augustine vs. John Curtis at Gormley, 2:30 p.m. (D)

Friday, Oct. 21
Abp. Rummel vs. Bro. Martin (Homecoming) at Gormley (D)
Holy Cross vs. John Curtis at Zephyr (D)
St. Paul’s at Slidell (D)
De La Salle at St. James (D)
Springfield at Abp. Hannan (D)
St. Charles Catholic at Riverside (D)
Pope John Paul II at St. Helena Central (D)

Saturday, Oct. 22
Thibodaux vs. St. Augustine (Homecoming) at Gormley, 2:30 p.m.
Abp. Shaw vs. Jesuit at Zephyr, 4 p.m. (D)

Thursday, Oct. 27
St. Augustine vs. Holy Cross at Zephyr (D)
De La Salle vs. Sci Academy, location TBA (D)

Friday, Oct. 28
Franklinton vs. Jesuit at Gormley
Mandeville at St. Paul’s (D)
West St. John at St. Charles Catholic (Homecoming) (D)
St. John at Abp. Hannan
Pope John Paul II at Pine (D)

Saturday, Oct. 29
Bro. Martin vs. Abp. Shaw at Memtsas, 2 p.m. (D)
Abp. Rummel vs. John Curtis at Yenni (D)

Thursday, Nov. 3
Abp. Shaw vs. John Curtis at Zephyr (D)

Friday, Nov. 4
Abp. Rummel vs. St. Augustine at Gormley (D)
Bro. Martin vs. Jesuit at Zephyr (D)
Fontainebleau at St. Paul’s (D)
Country Day at St. Charles Catholic (D)
Abp. Hannan at Pope John Paul II (D)
De La Salle at Lutcher (D)
Holy Cross at Bogalusa
 

Catholic World News

Dorignacs 1
Daughters of Charity
Loyola-Sharpen Ad
WLAE.com